FIZJOTERAPIA
Profesjonalna fizjoterapia dla sportowców i amatorów.
OCENA FUNKCJONALNA
Badając pacjenta, oceniamy jego aktualne możliwości i wyznaczamy dalsze kierunki rozwoju biomechanicznego.
MASAŻ
Masaże lecznicze, sportowe, rozluźniające i rehabilitacyjne.
PSYCHOLOG SPORTU
Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów typowych dla sportowców.
DIETETYK
Prawidłowe odżywianie ma znaczenie.
OFERTA DLA KLUBÓW
Efektywne rozwiązania dla klubów sportowych i zawodników.

Mam świeży uraz kolana - co zrobić?


Pierwsze działanie przy urazie łąkotki jest podobne jak przy innych urazach ostrych. Najpierw trzeba zabezpieczyć uszkodzony staw.
 
Jak najszybciej należy zastosować kompresję na staw w postaci silnego obwiązania kończyny dolnej bandażem, począwszy od  kostki, aż do połowy uda. Na tak umocowany bandaż zakładamy lód i schładzamy staw z każdej strony utrzymując chłodzenie około 20-30 minut. Bandaż pozostawiamy nawet na 24 godziny, natomiast lód stosujemy co 1-2 godziny. Kategorycznie zabronione jest w tej fazie stosowanie ciepła, np. podczas kąpieli, gdyż spowoduje to powstanie dużego obrzęku.

Niezbędne jest też oszczędzanie kończyny poprzez ograniczenie chodzenia do minimum i odpoczynek. Jeśli mamy w posiadaniu kule łokciowe bądź stabilizator to możemy ich użyć w celu odciążenia pracy w stawie.

Dobrym rozwiązaniem jest też utrzymywanie uszkodzonego kolana delikatnie powyżej ciała w pozycji leżącej. Dla pacjenta w tym okresie najmniej istotna jest wiedza jak rozległy jest uraz i które konkretnie struktury zostały uszkodzone. Przedstawiona powyżej procedura zapobiega dalszym uszkodzeniom i rozprzestrzenianiu się krwiaka.

Częstym objawem podczas uszkodzenia łąkotek jest zablokowanie stawu w zgięciu oraz brak możliwości wyprostowania go. W żadnym wypadku nie próbujemy rozprostować go na siłę!

Inne objawy towarzyszące urazom łąkotek to trzaski i przeskakiwania w kolanie oraz ostra bolesność na wysokości szpary stawowej, po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu.

Gdy już zabezpieczymy kończynę, wyżej wymienionymi sposobami, należy skontaktować się z placówką, która zajmuje się dokładnym diagnozowaniem i leczeniem takich urazów. Prawidłowe rozpoznanie ma istotny wpływ na wybranie właściwego sposobu leczenia.


najczęściej zadawane pytania


Jakie są sposoby leczenia łąkotek?


Ile trwa rehabilitacja po zabiegu na łąkotce?


Muszę szybko wrócić do sportu! Lepiej ciąć czy szyć łąkotkę?






REHABILITACJA PO REKONSTRUKCJI ACL
W SpOrtopedic pracujemy z pacjentem od momentu urazu, aż do samego zabiegu. Daje nam to możliwość odtworzenia prawidłowego funkcjonowania kończyny i wzmocnienia jej.
REHABILITACJA ŁĄKOTKI
Uszkodzenia łąkotek mogą przydarzyć się przy uprawianiu każdego rodzaju sportu, a także w życiu codziennym.

kontakt

ul. Michała Sobczaka 6
01-492 Warszawa-Boernerowo
+48 697 651 000
sportopedic@gmail.com
Pon. - pt. 7:00 - 20:00

jak do nas trafić?

social media