Mam świeży uraz kolana - co zrobić?
Pierwsze działanie przy urazie łąkotki jest podobne jak przy innych urazach ostrych. Najpierw trzeba
zabezpieczyć uszkodzony staw.
Jak najszybciej należy
zastosować kompresję na staw w postaci silnego obwiązania kończyny dolnej bandażem, począwszy od kostki, aż do połowy uda. Na tak umocowany bandaż zakładamy lód i schładzamy staw z każdej strony utrzymując chłodzenie około 20-30 minut. Bandaż pozostawiamy nawet na 24 godziny, natomiast
lód stosujemy co 1-2 godziny.
Kategorycznie zabronione jest w tej fazie stosowanie ciepła, np. podczas kąpieli, gdyż spowoduje to powstanie dużego obrzęku.
Niezbędne jest też
oszczędzanie kończyny poprzez ograniczenie chodzenia do minimum i odpoczynek. Jeśli mamy w posiadaniu kule łokciowe bądź stabilizator to możemy ich użyć w celu odciążenia pracy w stawie.
Dobrym rozwiązaniem jest też
utrzymywanie uszkodzonego kolana delikatnie powyżej ciała w pozycji leżącej. Dla pacjenta w tym okresie najmniej istotna jest wiedza jak rozległy jest uraz i które konkretnie struktury zostały uszkodzone. Przedstawiona powyżej procedura zapobiega dalszym uszkodzeniom i rozprzestrzenianiu się krwiaka.
Częstym objawem podczas uszkodzenia łąkotek jest zablokowanie stawu w zgięciu oraz brak możliwości wyprostowania go. W żadnym wypadku nie próbujemy rozprostować go na siłę!Inne objawy towarzyszące urazom łąkotek to
trzaski i przeskakiwania w kolanie oraz ostra bolesność na wysokości szpary stawowej, po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu.
Gdy już zabezpieczymy kończynę, wyżej wymienionymi sposobami, należy skontaktować się z placówką, która zajmuje się dokładnym diagnozowaniem i leczeniem takich urazów. Prawidłowe rozpoznanie ma istotny wpływ na wybranie właściwego sposobu leczenia.
najczęściej zadawane pytania