OCENA FUNKCJONALNA
Prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała zarówno w statyce, jak i w dynamice uzależnione jest od sprawności poszczególnych jego elementów. Powiedzenie: ,,Łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo” - jest w tym przypadku bardzo trafione. Analizując pacjenta za pomocą rozmaitych testów i pomiarów biomechanicznych tworzymy jego profil budowy i zdolności motorycznych. Przy pomocy najnowocześniejszego i precyzyjnego sprzętu szukamy słabych punktów i wprowadzamy korektę do pracy funkcjonalnej. Dzięki wiedzy uzyskanej z protokołu Oceny funkcjonalnej możemy w bardzo łatwy sposób planować trening rehabilitacyjny, sportowy i prewencyjny.
CO DOKŁADNIE ZBADAMY DZIĘKI OCENIE FUNKCJONALNEJ?
Badając pacjenta, oceniamy jego aktualne możliwości i wyznaczamy dalsze kierunki rozwoju biomechanicznego. W skład badań wchodzi:
- ocena siły, mocy i wytrzymałości mięśniowej
- ocena stabilizacji i propriocepcji
- ocena budowy i składu ciała
- ocena mobilności i zakresu ruchu w poszczególnych segmentach organizmu
Z CZEGO SKŁADA SIĘ OCENA FUNKCJONALNA?
- Ocena fizjoterapeutyczna – wywiad i badanie manualne całego ciała lub określonej jego części za pomocą specjalistycznych testów.
- Analizator składu ciała - poznajemy procentowy skład komponentów naszego ciała (tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, wody, itp.) oraz symetrię budowy kończyn i tułowia.
- Biodex Balance System – platforma do oceny propriocepcji i kontroli nerwowo-mięśniowej kończyn dolnych i tułowia. Dzięki niej mamy możliwość dowiedzieć się czy przenoszenie obciążenia na nasze nogi podczas stania, marszu czy biegu jest symetryczne. Możemy poznać wychylenia od normy zarówno w pracy obunóż, jak i jednonóż. Wszystkie słabe punkty możemy ściśle określić i zaplanować trening specjalistyczny w taki sposób, aby je wyeliminować. Dzięki ocenie pobudzenia mechanoreceptorów i szybkiej reakcji zwrotnej odpowiednich grup mięśniowych mamy możliwość określenia stanu sprawności aparatu ruchu w kontekście powrotu do sportu po kontuzji, a także prawdopodobieństwa wystąpienia ponownego urazu.
- FMS – ocena funkcjonalna, obejmująca 7 testów oceniających ciało ludzkie i poszczególne jego elementy (stawy, mięśnie i ścięgna) pod kątem generowanej siły, elastyczności, mobilności i stabilizacji. Wynik zapisywany jest w specjalnym protokole i stanowi dla nas wytyczne dla prawidłowego rozwoju motorycznego.
- Keiser Air Squat – maszyna do pomiaru mocy kończyn dolnych w przysiadzie. Możemy także przeprowadzić ocenę mocy jednonóż i dokonać tym samym oceny symetrii pracy kończyn dolnych.
- Platforma Smart Jump do oceny siły kończyn dolnych podczas różnych rodzajów skoków.
KTO POWINIEN ZROBIĆ OCENĘ FUNKCJONALNĄ?
- zawodowi sportowcy, w celu profilaktyki urazów i wyznaczeniu prawidłowych obciążeń treningowych
- sportowcy amatorzy, w celu prewencji urazów i nauki prawidłowego obciążania aparatu ruchu
- pacjenci po zabiegach operacyjnych i urazach mięśni i stawów
Szczegółowa i systematyczna diagnostyka pozwala nam na precyzyjne dobieranie obciążeń w treningu funkcjonalnym i rehabilitacji. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad progresją ii zwiększamy skuteczność zastosowanych metod treningowych.