PSYCHOLOG SPORTU
Psychologia sportu jest jedną z prężniej rozwijających się dyscyplin powiązanych ze sportem. Jest to poddyscyplina psychologii, która wyłoniła się z takich gałęzi jak: psychologia kliniczna, psychologia rozwojowa, psychologia zdrowia czy psychologia poznawcza. Korzysta z doświadczeń i wiedzy wyżej wymienionych, ale od wielu dziesięcioleci stanowi już odrębną gałąź, w ramach której prowadzi się badania oraz działalność praktyczną.
W Polsce często myli się psychologa z psychiatrą lub przyjmuje się założenie, że psycholog to osoba, która pracuje wyłącznie z osobami z problemami natury psychicznej. Nie jest to pełny obraz psychologii – część psychologów zajmuje się bowiem psychoedukacją, czyli wspieraniem zdrowych osób w rozwoju tak, aby ich funkcjonowanie poprawić.
Najpowszechniejsze zagadnienia, które poruszane są w czasie pracy z psychologiem sportu, to kwestie:- radzenia sobie ze stresem,
- motywacji (aby nie była za mała ani za duża),
- radzenia sobie z popełnionymi błędami,
- koncentracji,
- godzenia różnych życiowych ról oraz relacji zawodnik-trener czy zawodnik-rodzina,
- budowania i utrzymywania dobrych relacji i atmosfery w zespołach,
- radzenia sobie z czasem kontuzji i rehabilitacji.
Zagadnień jest oczywiście więcej i zawsze sposób pracy dopasowywany jest indywidualnie do potrzeb osoby, która szuka wsparcia u psychologa sportu.
Warto pamiętać, że współpraca z psychologiem objęta jest
ze strony psychologa tajemnicą zawodową.PSYCHOLODZY
ZUZANNA MUSIAŁKOWSKAW 2005 r. ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004-2005 ukończyłam również kurs w Instytucie Coachingu Sp. z o.o., gdzie otrzymałam tytuł „Specjalista ds. szkoleń”. Choć nie uprawiam wyczynowo żadnego sportu, doskonale wiem, co to lata treningu i trema przed występem – ukończyłam średnią szkołę muzyczną na wydziale Rytmika, gdzie grałam na fortepianie oraz zajmowałam się tańcem i choreografią.
Psychologia jest dla mnie fascynującą dziedziną, która umożliwia wielu ludziom poprawę ich funkcjonowania poprzez radzenie sobie ze stresem, lepsze organizowanie swoich działań w czasie, wyznaczanie celów, szukanie takich metod i technik, które uczynią nasze działania efektywniejszymi, a nasz komfort życia – dużo wyższym. Mam przekonanie, że sport uprawiany na różnych poziomach zaawansowania to obszar, w którym czynniki psychologiczne mają ogromne znaczenie i poprawa funkcjonowania w ich obszarze często przenosi się na lepsze funkcjonowanie w sporcie.
PAWEŁ HABRATJestem Absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, posiadam doświadczenie w realizacji programów rozwojowych dla sportowców, trenerów, klubów i związków sportowych oraz imprez sportowych min. Euro 2012 (praca z Reprezentacją Polski). Obecnie współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa, Klubem KSP Polonia Warszawa, klubem sportowym DESKI. Pracuję również na uczelniach – jestem wykładowcą w Wyższej Szkole Trenerów Sportu oraz Wyższej Szkole Psychologii Społecznej oraz opiekuję się Kołem Naukowym Psychologii Sportu Uniwersytetu Warszawskiego.
Główne obszary mojej pracy:- optymalizacja zachowania startowego
- trening mentalny
- radzenie sobie ze stresem
- wzmacnianie pewności siebie
- kontrolowanie emocji
- trening koncentracji uwagi
- trening biofeedback